Artikel top billede

E-handel krydser grænserne

Halvdelen af danskerne handler nu i udenlandske netbutikker.

Jagten på lave priser og produkter, der ikke findes på hjemmemarkedet, har fået e-handlen over grænserne til at stige voldsomt. I løbet af et år er andelen af danske forbrugere, der foretager indkøb i udenlandske e-butikker, vokset fra 34 pct. til 51 pct. Det viser årets e-handelsindeks fra DIBS Payment Services. Den samme udvikling ses i vores nordiske nabolande, hvor andelen er steget fra 25 til 33 pct. i Sverige og fra 39 pct. til 53 pct. i Norge.

Det kan også mærkes hos de danske netbutikker, hvor knap halvdelen har haft kunder fra Sverige og Norge, 31 pct. fra Tyskland og 24 pct. fra Storbritannien.

"E-handel over grænserne vokser meget hurtigt, og både forbrugerne og e-butikkerne forsøger at drage størst mulig fordel af nettet som handelsplads. Det påvirker hele værdikæden i detailhandlen," siger Lars Friis, direktør i DIBS.

Den danske e-handel anslås til 41 milliarder kroner om året. Forbruget pr. indbygger i Danmark har de sidste seks måneder været 5.688 kr. I Sverige er tallet 4.472 kroner, i Norge 7.354 kroner, og i Finland 4.426 kroner.

Dermed udgør e-handel stadig kun en brøkdel af den samlede detailomsætning. Men i Danmark og Norge har 95 pct. af alle internetbrugere allerede handlet online inden for de seneste 6 måneder, og det er det højeste niveau i Norden.

"Efter flere år med kraftig vækst træder e-handlen fortsat sine barnesko. Både forbrugere og e-butikker har høje forventninger til fremtiden, og potentialet for vækst er stort, både i forhold til volumen og antal transaktioner," siger Lars Friis.

Begge køn handler lige meget på nettet, men de køber forskellige ting. Mænd køber mest elektronik, mens kvinder køber mest tøj og ting til husholdningen. Det altdominerende e-handelsområde er dog rejser med 46 pct. af det danske e-handelsmarked.

Hver dansk e-forbruger handler ca. en gang om måneden på nettet. 20 pct. af e-forbrugerne handler så meget, at de står for 65 pct. af det totale netsalg. Forbrugerne i denne gruppe har i gennemsnit handlet for mere end 8.000 kroner i løbet af en seks måneders periode.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere