Outsourcing: Østeuropa og Afrika bider Indien i haserne

Indien er verdens outsourcing-land nummer et, men Østeuropa og Afrika bliver mere og mere interessante for europæiske virksomheder, vurderer Gartner.

Verdens største demokrati, Indien, er stadig den absolut foretrukne destination, når europæiske og amerikanske virksomheder sender it-opgaver ud af landet. Men analyseinstituttet Gartner peger på at lande som Tjekkiet, Polen, Ungarn og Rusland sammen med landene i Nordafrika for alvor er begyndt at blive troværdige alternativer til Indien for europæiske virksomheder med offshore outsourcing tanker.

Indien er stadig førende på feltet, og bør indgå i en virksomheds overvejelser omkring valg af outsourcingland. Men det er også forkert blot at vælge Indien uden at have haft andre lande inde i overvejelserne, pointerer Gartner.

Foruden Østeuropa og Nordafrika peger Gartner også på lande som Kina, Mexico, Israel, Irland, Spanien og Sydafrika som de mest oplagte og modne udfordrer til Indien.

Ved valg af land bør virksomhederne blandt andet se på den lokale regerings velvilje over for outsourcing, sprogkundskaber, infrastruktur, uddannelsessystem, omkostninger, politisk og økonomisk stabilitet samt landets juridiske system og mængden af tilgængelig arbejdskraft.

Gartner anslår at markedet for offshore outsourcing i 2007 vil nå 50 milliarder dollars, svarende til omkring 310 milliarder kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland