Outsourcing: Østeuropa og Afrika bider Indien i haserne

Indien er verdens outsourcing-land nummer et, men Østeuropa og Afrika bliver mere og mere interessante for europæiske virksomheder, vurderer Gartner.

Verdens største demokrati, Indien, er stadig den absolut foretrukne destination, når europæiske og amerikanske virksomheder sender it-opgaver ud af landet. Men analyseinstituttet Gartner peger på at lande som Tjekkiet, Polen, Ungarn og Rusland sammen med landene i Nordafrika for alvor er begyndt at blive troværdige alternativer til Indien for europæiske virksomheder med offshore outsourcing tanker.

Indien er stadig førende på feltet, og bør indgå i en virksomheds overvejelser omkring valg af outsourcingland. Men det er også forkert blot at vælge Indien uden at have haft andre lande inde i overvejelserne, pointerer Gartner.

Foruden Østeuropa og Nordafrika peger Gartner også på lande som Kina, Mexico, Israel, Irland, Spanien og Sydafrika som de mest oplagte og modne udfordrer til Indien.

Ved valg af land bør virksomhederne blandt andet se på den lokale regerings velvilje over for outsourcing, sprogkundskaber, infrastruktur, uddannelsessystem, omkostninger, politisk og økonomisk stabilitet samt landets juridiske system og mængden af tilgængelig arbejdskraft.

Gartner anslår at markedet for offshore outsourcing i 2007 vil nå 50 milliarder dollars, svarende til omkring 310 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS