Intel har planer om at lancere nye 0.13-mikron versioner af Pentium III og Pentium 4, skriver analytikeren Bert McComas fra Inquest Market Research i en ny rapport. Pentium 4 bliver først sendt på markedet senere i år, men Intel planlægger altså ifølge McComas allerede en efterfølger til processoren.
Pentium III, som i dag er baseret på 0.18-mikron teknologi, skal afløses af Tuatalin i andet eller tredje kvartal af 2001. Tualatin indeholder 512 KB sekundær cache, en fordobling i forhold til Pentium III.
Hastigheden i systembussen øges fra 133 MHz under Pentium III til 200 MHz med Tualatin.
I slutningen af tredje kvartal 2001 kommer efterfølgeren til Pentium III, med kodenavnet Northwood. Denne 0.13-mikron processor kommer sandsynligvis til at køre med mindst 2 GHz.
I begyndelsen af 2001 vil Intel introducere en ny lavpris-processor, Timna, der indeholder en indbygget grafik- og memory-controller. Timna skal afløse Celeron-serien.
(Kilde: CNET)