Artikel top billede

Windows Phone 7 sender fantom-data

Flere brugere klager over at Windows-smartphones sender 30-50 MB data om dagen - helt af sig selv.

Microsoft vil nu undersøge, hvorfor nogle smartphones med Windows Phone 7 sender store mængder ”fantom-data” i baggrunden. I forskellige netfora klager brugere over, at deres telefoner automatisk sender data uden brugerens accept. I nogle tilfælde skulle der være tale om 30-50 MB data om dagen.

Det kan hurtigt blive en dyr fornøjelse, hvis man ikke har et flatrate-dataabonnement, og selv hvis man har 1 GB fri trafik om måneden, kan det altså blive spist op på 20 dage – uden at brugeren har foretaget sig noget som helst.

De fleste af klagerne kommer fra brugere i USA – som denne klage, der er sendt til Paul Thurrotts Supersite for Windows. Her fortæller en bruger, at telefonen har sendt op til 50 MB om dagen.

Paul Thurrott mener at telefonerne har problemer med at skelne mellem Wi-Fi og 3G-netværk. I nogle tilfælde sender telefonerne altså data over mobilnettet selvom der er et trådløst netværk i nærheden.

Men det forklarer stadig ikke de voldsomme datamængder. Der spekuleres på, at telefonerne måske sender ”feedback” til Microsoft om den software der kører på enheden.

En talsmand for Microsoft siger til BBC, at man vil undersøge problemet til bunds og opdatere sine vejledninger når man har fundet årsagen.

Microsoft er også på vej med en større opdatering til Windows Phone 7, der blandt andet skal gøre det hurtigere at skifte mellem applikationer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere