Afgørelse om fremtidens dvd-format

DVD Forum har endelig truffet en afgørelse om, hvilken teknologi der skal forme fremtidens dvd-standard. Det afgørende slag stod mellem HD-DVD og BD-ROM.

Organisationen DVD Forum har nu afgjort, at dvd-formatet HD-DVD kommer til at tegne billedet som fremtidens standard dvd-format frem for BD-ROM.

Begge formater indebærer en stor forøgelse af lagringskapaciteten i forhold til dagens dvd-diske. Udviklerne bag begge standarder har som mål at kunne lagre film i høj opløsning.

HD-DVD står for High-Definition DVD. 60 selskaber har medvirket til udvikling af standarden. Formatet støtter H.264, Windows Media 9, MPEG-2.

HD-DVD er baseret på teknologien Advanced Optical Disc (AOD), som er udviklet af Toshiba og NEC. AOD er kompatibel med dagens dvd-diske, men lagringskapaciteten er øget radikalt. En AOD-ROM-disk med et lag kan lagre 15 GB, det dobbelte med to lag.

BD-ROM-diske udvikles af 10 store teknologiproducenter, blandt andet Philips, Sony, Hitachi, Sharp og Samsung. BD-ROM-diske med et lag kan lagre 25 GB, og det dobbelte med to lag.

BD-ROM indeholder en del nye funktioner, for eksempel en løsning for kopibeskyttelse, et programmeringsmiljø for Java, bedre navigations- og grafikegenskaber, internet-støtte med mulighed for at downloade tillægsmateriale, for eksempel undertekster i flere sprog.

DVD Forum blev oprettet i 1995 af Hitachi, Matsushita, Mitsubish, Pioneer, Philips, Sony, Thomson, Toshiba, Time Warner, Victor Company of Japan. Organisationens formål er at skabe et verdensomspændende samarbejde om udviklingen af dvd-produkter mellem IT-producenter, underholdningsindustri og kundeinteresser.

Mange stiller dog spørgsmål til DVD Forums berettigelse, skriver ITavisen.no. Blandt andet er organisationen stærkt kritiseret for valget af brænderformaterne DVD-RAM og DVD-R/RW som de eneste formater godkendt af DVD Forum. Ikke mindst da en stor del af forbrugerne i højere grad hælder til Philips og Sonys DVD+R/RW.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere