Afgørelse om fremtidens dvd-format

DVD Forum har endelig truffet en afgørelse om, hvilken teknologi der skal forme fremtidens dvd-standard. Det afgørende slag stod mellem HD-DVD og BD-ROM.

Organisationen DVD Forum har nu afgjort, at dvd-formatet HD-DVD kommer til at tegne billedet som fremtidens standard dvd-format frem for BD-ROM.

Begge formater indebærer en stor forøgelse af lagringskapaciteten i forhold til dagens dvd-diske. Udviklerne bag begge standarder har som mål at kunne lagre film i høj opløsning.

HD-DVD står for High-Definition DVD. 60 selskaber har medvirket til udvikling af standarden. Formatet støtter H.264, Windows Media 9, MPEG-2.

HD-DVD er baseret på teknologien Advanced Optical Disc (AOD), som er udviklet af Toshiba og NEC. AOD er kompatibel med dagens dvd-diske, men lagringskapaciteten er øget radikalt. En AOD-ROM-disk med et lag kan lagre 15 GB, det dobbelte med to lag.

BD-ROM-diske udvikles af 10 store teknologiproducenter, blandt andet Philips, Sony, Hitachi, Sharp og Samsung. BD-ROM-diske med et lag kan lagre 25 GB, og det dobbelte med to lag.

BD-ROM indeholder en del nye funktioner, for eksempel en løsning for kopibeskyttelse, et programmeringsmiljø for Java, bedre navigations- og grafikegenskaber, internet-støtte med mulighed for at downloade tillægsmateriale, for eksempel undertekster i flere sprog.

DVD Forum blev oprettet i 1995 af Hitachi, Matsushita, Mitsubish, Pioneer, Philips, Sony, Thomson, Toshiba, Time Warner, Victor Company of Japan. Organisationens formål er at skabe et verdensomspændende samarbejde om udviklingen af dvd-produkter mellem IT-producenter, underholdningsindustri og kundeinteresser.

Mange stiller dog spørgsmål til DVD Forums berettigelse, skriver ITavisen.no. Blandt andet er organisationen stærkt kritiseret for valget af brænderformaterne DVD-RAM og DVD-R/RW som de eneste formater godkendt af DVD Forum. Ikke mindst da en stor del af forbrugerne i højere grad hælder til Philips og Sonys DVD+R/RW.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job