Kræver erstatning for Pentium-allergi

En hollandsk kvinde mener at hun er allergisk over for den højfrekvente stråling fra Pentium-chips. Nu vil hun have erstatning.

En kvinde fra Holland lider kraftigt under allergiske anfald, og hun mener at de stammer fra den højfrekvente stråling fra Pentium-processorer. Derfor forsøger hun nu at får erstatning for sine lidelser.

Ifølge tabloidavisen The Inquirer har kvinden lagt sag an mod sin tidligere arbejdsplads, Finansministeriet i Holland, hvor hun indtil 1999 arbejdede som systemansvarlig. Avisen mener også at vide, at hun har sagsøgt Intel.

Ifølge Inquirer har kvinden ikke problemer med 486-processorer eller Celeron-processorer. Det er kun den højfrekvente stråling fra Pentium der giver problemer.

Det er uvist, hvad hun kræver i erstatning, og om sagen overhovedet kommer for retten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere