Facebook-film høstede Golden Globe-priser

The Social Network vandt fire Golden Globe-priser i nat.

Artikel top billede

Filmen om Mark Zuckerberg og hans sociale netværk Facebook var den helt store vinder under Golden Globe Awards i Los Angeles i nat. David Finchers film blev belønnet med fire priser. The Social Network fik prisen som det bedste drama, det bedste manuskript og den bedste lyd. Desuden fik Fincher prisen som den bedste instruktør for hans arbejde på filmen.

Mark Zuckerberg har ikke samarbejdet med filmens skabere og han bliver fremstillet i et lidet flatterende lys i filmen, men producenten Scott Rudin og manuskript-forfatteren Aaron Sorkin valgte alligevel at takke Zuckerberg for at have accepteret, at de har ”brugt hans liv og hans arbejde som en metafor for kommunikation og vores forhold til hinanden”.

Med fire Golden Globe-priser burde The Social Network også have gode chancer for at vinde en eller flere Oscar-statuetter i næste måned.

Kun Oscar-prisen har en endnu højere status end Golden Globe Awards i USA, der uddeles af Hollywood Foreign Press Association (HFPA). En gruppe med omkring 100 udenlandske journalister bestemmer vinderne af den årlige pris.

Fra dansk side kan vi glæde os over, at Susanne Biers ”Hævnen” vandt prisen som årets bedste ikke-engelsksprogede film.

I år blev prisuddelingen overskygget af anklager om bestikkelse af juryen, som er fremsat af en tidligere talsmand for HFPA.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job