PBS melder it-forhandler til politiet

Efter tab på 200.000 kroner politianmelder PBS nu Jysk It Center for bedrageri.

Efter mere end 50 klager fra sure kunder, der føler sig snydt for varer fra den konkursramte it-forhandler Jysk It Center i Silkeborg, vil PBS nu politianmelde selskabet.

»Vi indleverer i denne uge en anmeldelse for formodet bedrageri,« siger pressechef Søren Winge fra PBS.

Det sker, fordi Jysk It Center har hævet penge på kundernes kort før varen er afsendt, forklarer han.

»Det er et brud på vores betalingskortsaftale. Desuden har vi en mistanke om, at Jysk It Center slet ikke har været i stand til levere varerne, da pengene blev trukket,« siger Søren Winge.

I alt står PBS med et krav på 200.000 kroner mod den krakkede forhandler. Dermed er det op til politiet at afgøre, hvorvidt det er selskabet eller selskabets ledelse, der er juridisk ansvarlig for de ulovlige træk på kundernes betalingskort.

»Vi giver politiet et grundlag for deres efterforskning,« siger Søren Winge.

Han forklarer, at PBS skrider til en anmeldelse for både at få sine penge, men mest af alt for at sende et signal til andre virksomheder om, at PBS forfølger disse sager.

»Det er ganske sjældent, at vi laver en politianmeldelse, så vi ser med ret alvorlige øjne på det her,« siger Søren Winge.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere