Cybercity: TDC's monopol koster 120 mio. kr.

Cybercity har regnet sig frem til, at TDC's monopol på det rå kobber har kostet Cybercity 120 mio. kroner i de forgangne fire år. Dermed intensiverer TDC's konkurrenter presset på politikerne.

120 millioner kroner i ekstraomkostninger. Det er den pris, som Cybercity mener de har måtte betale ekstra over de sidste fire år, fordi TDC ejer det rå kobber samtidig med at de ligger i direkte konkurrence med blandt andet Cybercity, Tiscali og Tele2.

Konkurrenterne skal derimod købe sig adgang til den rå kobber. Cybercity mener, at TDC tager overpris for denne handel samtidig med at uhensigtsmæssige forretningsgange og lignende i alt sender Cybercitys regnestykke for ekstraomkostningerne op på 120 mio. kroner.

»Det er sket ved, at TDC i vid udstrækning har haft mulighed for selv at fastsætte flere af engrospriserne, indføre og opkræve gebyrer samt at kontrollere adgangen til anvendelsen af det rå kobber. De penge går således til den virksomhed, der er vores eneste mulige leverandør og samtidig nærmeste konkurrent på ADSL-markedet. Det er uacceptabelt,« siger finansdirektør i Cybercity, Roland M. Andersen.

Udregningerne ligges frem umiddelbart før at Cybercity i morgen skal tale deres sag foran Folketingets it- og forskningsudvalg.

Med Cybercitys konkrete udregninger intensiverer TDC's konkurrenter presset på politikerne, for at få dem til at skride ind overfor telegiganten. I sidste uge meldte Tiscalis nye direktør, Serge Lupas, ud, at selskabet forbereder en konkurrencesag mod TDC.

Tele2 har tidligere forsøgt at overbevise politikerne om, at TDC burde splittes op i to selskaber - Et selskab, der ejer infrastrukturen, og et operatørselskab - ganske som man kender det fra jernbanedriften, hvor de tidligere statsbaner i dag er splittet op i Banestyrelsen og DSB.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere