Ny storage-løsning kan rumme 20 millioner gigabyte

En ny arkiveringsløsning fra Hitachi kan rumme 20 petabyte eller 40.000 gange mere end den gennemsnitlige pc.

Der er tilsyneladende ingen grænse for pladsbehovet når det gælder om at lagre data i nutidens virksomheder. Storage-leverandørerne forsøger konstant at overbyde hinanden med nye løsninger, der har plads til svimlende datamængder. Senest har Hitachi Data Systems (HDS) meldt sig på banen med en løsning, der kan rumme 20 petabyte, 20.000 terabyte eller 20 millioner gigabyte. Det er 40.000 gange end lagerpladsen i en gennemsnitlig computer med 500 GB harddisk.

Og hvad skal den enorme lagerplads så bruges til? HDS har opgjort at den digitale arkiverings-løsning HCAP (Hitachi Content Archive Platform) i den nye version 2.0 kan rumme 32 milliarder objekter, der ikke må kunne slettes eller rettes i.

Det kan især være en fordel i sundhedssektoren, hvor der arbejdes med store røntgenbilleder, og HDS vil derfor lancere en særlig version til landets sygehuse. Sundhedsløsningen er baseret på HCAP 2.0 samt Carestream Healths arkiveringssystem Versatile Intelligent Patient Archive (VIParchive).

»Den fælles løsning kunne i princippet være hele sundhedssektorens fællesarkiv. For HCAP 2.0 kan jo gemme alle typer scanninger, journaler, røntgenbilleder, mails mv., der er fremstillet med alle typer applikationer. Det vil sige, at man med denne ene sundhedsløsning kan gemme samtlige scanninger foretaget på hospitalerne i landets fem regioner på én central HCAP-platform,« siger
Janek Borgmann, salgschef hos HDS Danmark.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S