12-årig får 3.000 dollar for Firefox-sikkerhedshul

Et nyt sikkerhedshul i Firefox browseren blev opdaget af en 12-årig, som nu modtager en kontant belønning.

Artikel top billede

Mozilla Foundation uddeler præmier til sikkerhedseksperter som finder kritiske sårbarheder i browseren Firefox. Denne gang er det en 12-årig dreng fra San Jose, Alexander Miller, som har fået 3.000 dollar for opdagelsen af en fejl i JavaScript-funktionen document.write.

Han opdagede at funktionen reagerer med et klassisk buffer overflow hvis den fodres med meget lange tekststrenge. Det kan udnyttes til at smugle skadelig kode ind i systemet. Takket være den 12-årige er fejlen nu opdaget og rettet.

Alexander Miller fortæller til MercuryNews.com, at han blev motiveret til at finde sårbarheder efter at Mozilla Foundation hævede sin præmiesum fra 500 dollar til 3.000 dollar for nogle måneder siden.

Han vurderer at han har brugt 90 minutter om dagen i 10 dage på at søge efter sikkerhedshullet. Pengene skal bruges til en ny computer og julegaver til familien, fortæller han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune