Slut med betafasen for Webmuseum.dk

Nu er den danske del af nettet kommet på museum.

Artikel top billede

Hvert 22. sekund oprettes en ny hjemmeside på nettet. Det er en udvikling, som man forsøger at dokumentere hos fortælle dengang.

Men først nu er webmuseet trådt ud af det, der kaldes for betafasen. Den officielle åbning markes med et arrangement i aften på Designmuseum Danmark og den nye udstilling er så åben fra lørdag den 16. maj.

Der er både tale om et fysisk udstillingsrum hos Designmuseum Danmark og den virtuelle udstilling, som altså foregår online.

Meningen er at fortælle historien om webdesign og den grafiske udvikling på nettet, hvor brugerne også kan deltage ved at uploade og gemme egne sites i museet.

Endnu er det dog kun muligt at uploade screen dumps af sites og video i webmuseet, men på sigt håber Designmuseum Danmark også at gøre det muligt at sende hele interaktive sites, som ikke længere findes på nettet.

Museet mener at man har en forpligtelse til at bevare og formidle dansk webmateriales formgivning, funktionalitet, tekniske opbygning og udvikling samt internettets kulturelle betydning som kommunikations-, informations- og oplevelsesmedie.

Der er fokus på designaspekterne ved internettets udvikling gennem årene, men gennem den åbne, brugerinddragende del af sitet vil det også være muligt at fortælle andre historier om nettets udvikling.

Målgruppen er blandt andet forskere, webdesign-firmaer og arkitekt- og design-skoler.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS