Apple åbner App Store til Mac-computere

Nu vil Apple skabe én central markedsplads for Mac-software efter samme model som sin mobile App Store.

Artikel top billede

Som ventet kunne Apple-chef Steve Jobs onsdag aften præsentere en ny og meget tynd MacBook Air, der beskrives som en hybrid af en MacBook og en iPad. Ligesom iPad har den nye computer ingen mekanisk harddisk og bruger kun Flash-hukommelse. Apple kunne også afsløre en ny version af Mac OS, kaldet Lion, der kommer til næste sommer. Det indeholder flere nye funktioner der er hentet fra Apples mobile operativsystem iOS, der bruges til iPhone og iPad.

Den mest interessante nyhed er nok at Apple vil åbne en App Store til Mac-computere efter samme model som den softwarebutik, der allerede har haft stor succes på iPhone og iPad. Den bliver tilføjet til den nuværende Mac OS-version Leopard inden for de næste 90 dage.

Den mobile App Store har allerede rundet syv milliarder downloads og Apple forventer at konceptet også kan fungere på almindelige computere. De samme retningslinier skal gælde i den nye Mac App Store som kendes fra den mobile version. Det er Apple, der bestemmer hvilke applikationer der skal med i butikken, og indtægterne deles med 30 pct. til Apple og 70 pct. til udvikleren.

Brugeren kan downloade programmerne med et enkelt klik, installation sker automatisk, og opdateringer bliver tilgængelige ligesom det kendes fra iTunes App Store. Der vil både være gratis og betalingspligtige programmer.

Men der er én stor forskel i forhold til iPhone og iPad. På de mobile enheder fra Apple er man tvunget til at hente alle tredjeparts-applikationer i Apples egen App Store – medmindre man ønsker at jailbreake enheden og hente programmer fra en uautoriseret softwarebutik.

På en almindelig computer findes denne begrænsning ikke. Her kan man frit downloade software fra nettet eller installere det fra cd-rom'er eller dvd'er uden Apples godkendelse.

Desuden bliver den mobile app store typisk brugt til forholdsvis små og billige apps – mens softwarepakker til almindelige computere normalt er større og dyrere.

Apple fastholder dog, at den kommende Mac App Store vil gøre det lettere for udviklere at distribuere deres programmer og gøre det lettere for brugerne at finde dem ved at skabe én central markedsplads for software.

Det kommende Lion bliver også udstyret med en slags startskærm til apps kaldet LaunchPad, som er endnu et koncept, der er hentet fra iPhone og iPad.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job