God Grundlovsdag!Computerworld er tilbage foran tastaturet fredag

Artikel top billede

Hacker-værktøjer er en guldrandet forretning

Det er blevet en god forretning at udvikle og sælge angrebspakker til cyberkriminelle.

En ny rapport fra Symantec sætter fokus på den stigende udbredelse af angrebspakker – også kaldet ”attack toolkits”. Disse gør-det-selv-pakker gør det meget lettere at være cyberkriminel – og det er en god forretning for producenterne af pakkerne. En enkelt pakke kan koste helt op til 8.000 dollar.

”Tidligere var hackere tvunget til at opbygge deres angreb fra bunden. Den komplekse proces begrænsede antallet af angreb til et lille udvalg af cyberkriminelle med ekspertviden. Men det er ændret nu med disse angrebspakker,” siger Peter Schjøtt, sikkerhedsekspert hos Symantec Danmark.

De fleste skadelige cyberangreb bliver nu gennemført med sådanne angrebspakker. Nye sårbarheder bliver hurtigt integreret i angrebspakkerne og de er relativt enkle at opdatere – ofte hurtigere end ofrene kan nå at få de nødvendige sikkerhedsopdateringer på plads.

Sælgerne er efterhånden så professionelle og velorganiserede, at de tilbyder pakkerne som tjenester med regelmæssige opdateringer, support og tilvalg, som giver flere funktioner.

”Disse angrebspakker gør det relativt enkelt selv for en nybegynder at sætte et angreb i gang. Dermed venter vi os øget cyberkriminalitet og dermed også højere risiko for den almindelige bruger at blive angrebet,” siger Peter Schjøtt.

Det ser ud til at priserne er steget voldsomt samtidig med at pakkerne er blevet mere sofistikerede. I 2006 kostede WebAttacker, der er et populært værktøj til angreb, 15 dollar på det sorte marked. I 2010 kostede Zeus 2.0 op til 8.000 dollar.

De mest almindelige attack toolkits er MPack, Neosploit, Zeus, Nukesploit P4ck og Phoenix. Ifølge Symantec kan 61 procent af alle webbaserede trusler tilskrives angrebspakker.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere