Intels topmodeller bliver billigere

Intel har nedsat priserne for sine hurtigste processorer med op til 24 pct.

Som optakt til lanceringen af den nye Pentium 4 med 3 GHz har Intel reduceret priserne på en række af sine nuværende topmodeller. En Pentium 4 med 2,8 GHz og 533 MHz Front Side Bus (FSB) kostede før 508 dollar, men kan nu købes for 401 dollar (- 21 pct.).

Pentium 4 med 2,66 GHz og 533 MHz FSB er sat ned med 24 pct. til 305 dollar, og det samme er modellen med 2,6 GHz og 400 MHz FSB, som også sælges for 305 dollar.

En Celeron 2 GHz kan nu købes for 83 dollar, en prisnedsættelse på 17 pct., mens Celeron med 1,8 GHz er sat ned til 69 dollar. For 54 dollar kan man nu få en Celeron 1,7 GHz (- 22 pct.) eller 1,4 GHz (- 27 pct.).

Priserne gælder kun for meget store styktal med 1.000 eller flere processorer. Intel sælger ikke længere Pentium 4 processorer med en hastighed under 2,2 GHz.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere