Privat internetbrug i arbejdstiden bekæmper stress

Privat surf på arbejdspladsen modvirker stress og øger produktiviteten, fortæller ny undersøgelse.

I de fleste virksomheder er det absolut ikke velset at bruge arbejdstiden til at surfe privat på nettet og de ansatte risikerer ligefrem at blive fyret hvis de bliver opdaget. Men måske er det slet ikke så dårligt med et digitalt frikvarter i arbejdstiden. En HP-betalt undersøgelse fra Mind Lab fortæller, at en privat digitalpause i løbet af arbejdsdagen kan være med til at reducere stress, styrke hjernekapaciteten og forøge produktiviteten - ihvertfald hos kvinder.

»Vi var overraskede over at selv en kort pause på ti minutter til digital adspredelse kan nedbringe stressniveauet hos vores kvindelige testpersoner og gøre dem i stand til at opnå de samme intellektuelle resultater med langt færre mentale kræfter. Det vil sige, at de ansattes private digitale færden i arbejdstiden forbedrer deres mentale ydelse og øger det psykiske velbehag,« siger David Lewis, leder af neurovidenskabelig afdeling hos Mind Lab International.

Der er dog tale om en forholdsvis lille undersøgelse med 20 testpersoner i England, Frankrig, Tyskland, Rusland, Polen, Svejts og Italien. De fik sensorer sat på hovedet, som målte ændringer i hjerneaktiviteten. Samtidig blev både hjerterytmen og hudens elektriske ledeevne målt for at påvise ændringer i stressniveauet.

Forskerne konkluderer, at privat surf kan nedsætte hjertefrekvensen og få hjernen til at arbejde med mindre energi og større effektivitet.

»Vores undersøgelser viser, at det er godt at have rum til sig selv. At bruge tid i cyberspace kan derfor i mange tilfælde være et godt praktisk alternativ til det fysiske rum. Når man bare bruger ti minutter om dagen på sig selv i arbejdstiden, kan det gøre en markant forskel på ens velvære,« siger David Lewis.

Det fremgår ikke, om mændene ligeledes kan sænke deres stressniveau ved at surfe privat i arbejdstiden. Men tanken om at blive opdaget af chefen, kan jo sikkert få stressniveauet til at stige igen ...

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S