Janus Friis investerer i dansk app

Skype-stifteren lægger penge i populær vin-app.

Artikel top billede

Vivino, der er en dansk produceret mobilapplikation, har fået flere penge fra Skype- og Kazaa-iværksætter Janus Friis. 

Friis var også hjælpsom med startkapital. Nu skyder han yderligere et ukendt beløb ind i firmaet men kommer ikke til at tage del i den daglige drift eller ledelse.

Vivino er et billede-genkendelses-program for vin-entusiaster. Med sin smatrphone kan man tage et billede, som laver et opslag i databasen med vine fra mere end 13.000 vingårde - over halvdelen af verdens vine. Det kan bruges til at finde anbefalinger eller ekstra informationer om vinen, der står på bordet, eller til at holde styr på de druer man har drukket tidligere.

Vivino er startet af Heini Zachariassen og Theis Søndergård, som tidligere har arbejdet sammen hos BullGuard.

 

Druknede i succes

ComON omtalte Vivino i januar, hvor programmet blev lanceret til Android. Det betød så meget pres på serverne, at de havde svært ved at følge med.
Sidenhen er er Vivino-appen nu også kommet til iPhone, Windows 7, Blackberry og WebOS. Programmet er hentet over 50.000 gange.

På trods af den voksende interesse og gode anmeldelser så kæmper de danske udviklere stadig også med enkelte anmeldelser, der hævder, at programmet overser for mange flasker, eller at det registrerer flaskerne for langsomt.

Læses lige nu

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg