Janus Friis investerer i dansk app

Skype-stifteren lægger penge i populær vin-app.

Artikel top billede

Vivino, der er en dansk produceret mobilapplikation, har fået flere penge fra Skype- og Kazaa-iværksætter Janus Friis. 

Friis var også hjælpsom med startkapital. Nu skyder han yderligere et ukendt beløb ind i firmaet men kommer ikke til at tage del i den daglige drift eller ledelse.

Vivino er et billede-genkendelses-program for vin-entusiaster. Med sin smatrphone kan man tage et billede, som laver et opslag i databasen med vine fra mere end 13.000 vingårde - over halvdelen af verdens vine. Det kan bruges til at finde anbefalinger eller ekstra informationer om vinen, der står på bordet, eller til at holde styr på de druer man har drukket tidligere.

Vivino er startet af Heini Zachariassen og Theis Søndergård, som tidligere har arbejdet sammen hos BullGuard.

 

Druknede i succes

ComON omtalte Vivino i januar, hvor programmet blev lanceret til Android. Det betød så meget pres på serverne, at de havde svært ved at følge med.
Sidenhen er er Vivino-appen nu også kommet til iPhone, Windows 7, Blackberry og WebOS. Programmet er hentet over 50.000 gange.

På trods af den voksende interesse og gode anmeldelser så kæmper de danske udviklere stadig også med enkelte anmeldelser, der hævder, at programmet overser for mange flasker, eller at det registrerer flaskerne for langsomt.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job