Janus Friis investerer i dansk app

Skype-stifteren lægger penge i populær vin-app.

Artikel top billede

Vivino, der er en dansk produceret mobilapplikation, har fået flere penge fra Skype- og Kazaa-iværksætter Janus Friis. 

Friis var også hjælpsom med startkapital. Nu skyder han yderligere et ukendt beløb ind i firmaet men kommer ikke til at tage del i den daglige drift eller ledelse.

Vivino er et billede-genkendelses-program for vin-entusiaster. Med sin smatrphone kan man tage et billede, som laver et opslag i databasen med vine fra mere end 13.000 vingårde - over halvdelen af verdens vine. Det kan bruges til at finde anbefalinger eller ekstra informationer om vinen, der står på bordet, eller til at holde styr på de druer man har drukket tidligere.

Vivino er startet af Heini Zachariassen og Theis Søndergård, som tidligere har arbejdet sammen hos BullGuard.

 

Druknede i succes

ComON omtalte Vivino i januar, hvor programmet blev lanceret til Android. Det betød så meget pres på serverne, at de havde svært ved at følge med.
Sidenhen er er Vivino-appen nu også kommet til iPhone, Windows 7, Blackberry og WebOS. Programmet er hentet over 50.000 gange.

På trods af den voksende interesse og gode anmeldelser så kæmper de danske udviklere stadig også med enkelte anmeldelser, der hævder, at programmet overser for mange flasker, eller at det registrerer flaskerne for langsomt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job