Janus Friis investerer i dansk app

Skype-stifteren lægger penge i populær vin-app.

Artikel top billede

Vivino, der er en dansk produceret mobilapplikation, har fået flere penge fra Skype- og Kazaa-iværksætter Janus Friis. 

Friis var også hjælpsom med startkapital. Nu skyder han yderligere et ukendt beløb ind i firmaet men kommer ikke til at tage del i den daglige drift eller ledelse.

Vivino er et billede-genkendelses-program for vin-entusiaster. Med sin smatrphone kan man tage et billede, som laver et opslag i databasen med vine fra mere end 13.000 vingårde - over halvdelen af verdens vine. Det kan bruges til at finde anbefalinger eller ekstra informationer om vinen, der står på bordet, eller til at holde styr på de druer man har drukket tidligere.

Vivino er startet af Heini Zachariassen og Theis Søndergård, som tidligere har arbejdet sammen hos BullGuard.

 

Druknede i succes

ComON omtalte Vivino i januar, hvor programmet blev lanceret til Android. Det betød så meget pres på serverne, at de havde svært ved at følge med.
Sidenhen er er Vivino-appen nu også kommet til iPhone, Windows 7, Blackberry og WebOS. Programmet er hentet over 50.000 gange.

På trods af den voksende interesse og gode anmeldelser så kæmper de danske udviklere stadig også med enkelte anmeldelser, der hævder, at programmet overser for mange flasker, eller at det registrerer flaskerne for langsomt.

Djøf

Data Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingsdirektør for Digital Enablement

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS