Janus Friis investerer i dansk app

Skype-stifteren lægger penge i populær vin-app.

Artikel top billede

Vivino, der er en dansk produceret mobilapplikation, har fået flere penge fra Skype- og Kazaa-iværksætter Janus Friis. 

Friis var også hjælpsom med startkapital. Nu skyder han yderligere et ukendt beløb ind i firmaet men kommer ikke til at tage del i den daglige drift eller ledelse.

Vivino er et billede-genkendelses-program for vin-entusiaster. Med sin smatrphone kan man tage et billede, som laver et opslag i databasen med vine fra mere end 13.000 vingårde - over halvdelen af verdens vine. Det kan bruges til at finde anbefalinger eller ekstra informationer om vinen, der står på bordet, eller til at holde styr på de druer man har drukket tidligere.

Vivino er startet af Heini Zachariassen og Theis Søndergård, som tidligere har arbejdet sammen hos BullGuard.

 

Druknede i succes

ComON omtalte Vivino i januar, hvor programmet blev lanceret til Android. Det betød så meget pres på serverne, at de havde svært ved at følge med.
Sidenhen er er Vivino-appen nu også kommet til iPhone, Windows 7, Blackberry og WebOS. Programmet er hentet over 50.000 gange.

På trods af den voksende interesse og gode anmeldelser så kæmper de danske udviklere stadig også med enkelte anmeldelser, der hævder, at programmet overser for mange flasker, eller at det registrerer flaskerne for langsomt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet