Ingen antivirus? Ingen internet!

Australske politikere foreslår nye regler for internetadgang.

Hvis australiere ikke har antivirussoftware og firewall installeret på computeren, skal de ikke have adgang til internettet.

Det er et af forslagene, som teleudvalget i det australske parlamentet netop er kommet med i en rapport, som har været et år undervejs.

"Udvalget vil ikke acceptere, at internettet er en form for ureguleret det vilde vesten", skriver udvalget i rapportens forord.

Et forslag i samme boldgade lyder, at internetudbyderne om nødvendigt skal kappe forbindelsen til en bruger, hvis computeren er inficeret, indtil problemet er løst.

En anden idé er at få it-firmaer til at oppe sig. Det skal ske ved, at softwarevirksomheder skal kunne komme til at kompensere økonomiske tab, hvis programmer er åbne for angreb.

Udvalget har hørt, at cybercrime samlet set koster australske virksomheder fire milliarder kroner om året. Australien har fire gange så mange indbyggere som Danmark.

"Vi bliver nødt til at bruge samme energi og engagement på cybercrime og dets brede implikationer, som vi bruger på national sikkerhed og beskyttelse af kritisk infrastruktur," skriver udvalget i forordet til rapporten.

Der er nogle få anbefalinger, som rapporten mener, at Australien bør indføre med det samme. Det er blandt andet at få en enhed, som styrer strategien til bekæmpelse af cybercrime, oprette et center, hvor folk kan anmelde cybercrime, bedre koordination og træning af myndigheder og større vidensdeling mellem det offentlige og private om typer af cybercrime.

Den samlede liste med rapportens 34 anbefalinger - der hver især har delpunkter - kan findes ved at følge dette link og gå til side 23 i pdf-dokumentet. De mere kontroversielle forslag er i anbefaling 14.

Læses lige nu

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg