Myndigheder stiller krav om åbne standarder

Rambøll Management har undersøgt 28 EU-udbud i offentlige myndigheder og konstaterer at myndighederne i 9 ud af 10 tilfælde har stillet krav om, at leverandøren skal overholde åbne standarder.

En ny undersøgelse som Rambøll Management har gennemført for IT- og Telestyrelsen forsøger at afdække, hvorvidt kravet om anvendelse af åbne standarder følges i praksis. Og konklusionen er, at det offentlige har taget kravet om åbne standarder til sig.

Rambøll Management har kigget nærmere på 28 EU-udbud i offentlige myndigheder siden den 1. januar 2008 og konstaterer, at myndighederne i 9 ud af 10 tilfælde har stillet krav om, at leverandøren skal overholde de åbne standarder.

Der er imidlertid stor forskel på, hvordan kravet om åbne standarder konkret udformes i udbudsmaterialet. De obligatoriske åbne standarder står kun sjældent i udbudsbekendtgørelsen, og Rambøll har ikke fundet eksempler på, at det står som en del af tildelingskriterierne.

De åbne standarder er enten med i kravspecifikationerne eller fremgår af de vurderingskriterier, som leverandøren har meldt ud.

»Resultatet viser, at det i den nuværende situation har været fornuftigt at vælge en pragmatisk 'dansk' metode - at basere indførelse af åbne standarder på aftaler i stedet for lovgivning,« siger Marie Munk, vicedirektør i IT- og Telestyrelsen.

Folketinget besluttede i 2006 indførelsen af åbne standarder, og regeringen indgik året efter en aftale med KL og Danske Regioner om, hvordan de åbne standarder skulle implementeres.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos