Stor interesse for ledighedsforsikring blandt it-folk

Interessen for ledighedsforsikringer er dobbelt så stor blandt it-folk end øvrige lønmodtagere. Det viser tal fra HK og SamData.

Selv om der lyder stadigt mere optimistiske toner med hensyn til beskæftigelsen for it-folk, så er der stadig en vis usikkerhed om fremtiden. Det kan blandt andet ses i tallene for tilmeldingerne til HK's nye ledighedsforsikring.

Forsikringen trådte i kraft i januar og giver medlemmerne mulighed for at få et ekstra beløb udbetalt oven i dagpengene, hvis man skulle gå hen og miste jobbet.

IT-fagforeningen SamData er en del af HK-familien, og tallene viser at forholdsmæssigt flere it-folk har tegnet en ledighedsforsikring end HK-medlemmer generelt.

I alt har 5000 HK-medlemmer fundet interesse for forsikringsordningen. Af dem er omkring 400 SamData-medlemmer. Dermed har 2,5 procent af SamDatas 15.700 medlemmer tilmeldt sig ordningen, mens tallet for alle HK's 367.000 medlemmer kun er 1,3 procent.

1. april begyndte også IT-fagforeningen Prosa at tilbyde ledighedsforsikringer til medlemmerne. SamData og HK's ordning giver op til 80 procent af ens bruttoløn som supplement til dagpengene, mens Prosas medlemmer kan få mellem 1.000 og 30.000 kroner mere før skat om måneden, alt efter hvor meget de er villige til at betale til forsikringen.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S