Dansker i centrum på it-topmøde

I de kommende dage er de største navne fra it- og mediebranchen samlet i Idahos bjerge for at diskutere nettets fremtid. En stor del af opmærksomheden retter sig mod danske Janus Friis.

En lille eksklusiv skare af topfolk fra it-branchen og medieverden mødes hvert år i Sun Valley i Idaho til et lukket møde arrangeret af det privatejede investeringsfirma Allen & Company. Konferencen, der finder sted i de kommende fem dage, afholdes i år for 25. gang. Blandt gæsterne er Microsofts Bill Gates, mediemogulen Rupert Murdoch og Google-stifterne Sergey Brin og Larry Page.

En enkelt dansker har fået en invitation til konferencen, hvor selv pressen ikke har adgang; det er Janus Friis, der ventes at tiltrække sig en del opmærksomhed med sit videoprojekt Joost. I modsætning til Youtube følger Joost en mere traditionel broadcasting-model, hvor indholdet distribueres efter aftale med tv-selskaberne.

Youtubes mere anarkistiske model, hvor brugerne selv kan uploade videoklip, har foreløbig medført en klage fra medieselskabet Viacom, der forlanger en erstatning på en milliard dollar for krænkelse af ophavsretten.

Foruden Joost ventes den amerikanske tjeneste Facebook og Netscape-opfinderen Marc Andreessens nye Ning at tiltrække sig en del opmærksomhed i Sun Valley.

Sidste år var det videotjenesten Youtube, der var stjernen på konferencen. Og det førte som bekendt til, at Google købte tjenesten få måneder senere.

Så det ventes, at både Joost, Facebook og Ning vil byde sig til i Sun Valley - og måske går der ikke længe, før de tre tjenester får nye ejere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere