Økonomisk støtte til danske pirater

Antipiratgruppen har inden for det sidste år skærpet kampen mod piratkopiering i Danmark, og efterfølgende rejst en række erstatningskrav. Nu samler foreningen af pirater ind, så de anklagede kan få hjælp i retten.

Antipiratgruppen har inden for det sidste år skærpet kampen mod piratkopiering i Danmark, og rejst erstatningskrav mod danskere, der anklages for pirateri. De anklagede får nu økonomisk hjælp fra AntiPiratGruppens diametrale modsætning, Piratgruppen.

Piratgruppen meddeler i en pressemeddelelse, at personer anklaget for piratkopiering af ophavsretsbeskyttet materiale nu kan hente hjælp fra foreningen Digital retshjælp, som Piratgruppen i fremtiden vil samle penge ind til, for, som det hedder i pressemeddelelsen »at hjælpe og støtte pirater og andet godtfolk, som er kommet i klemme under industrien og dens allieredes tunge maskineri«.

Fildelere opfordres til at donere penge
»Gennem tiden har vi flere gange oplevet, at folk har undladt at gå imod for eksempel AntiPiratGruppens trusler på grund af manglende viden eller manglende økonomi. Vi håber, at den digitale retshjælp med tiden vil kunne finansiere sager, hvor fildelere oplagt har retten på deres siden, men måske mangler nogle tusinde kroner til en advokat,« siger Piratguppens talsmand, Claus Pedersen.

Piratgruppens mener, at AntiPiratGruppen konsekvent rejser ublu erstatningskrav mod pirater, og at processen i fremtiden skal systematiseres via den digitale retshjælp.

Piratgruppen karakteriseres som en diametral modsætning til antipiratgruppen, og fungerer efter eget udsagn som mødested og community for fildelere, hvor de kan udveksle synspunkter, idéer, tips og tricks.

Gruppen er et forholdsvis nyt initiativ, og dens aktiviteter følges med stor interesse af AntiPiratGruppen, der holder øje med, om gruppen overtræder lovgivningen om beskyttelse af ophavsretsbeskyttet materiale.

AntiPiratGruppen rejste i sidste uge erstatningskrav mod to pirater i Vejle og Holstebro, som hver især havde piratkopier af tusindvis af film og musikfiler liggende på computerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS