Økonomisk støtte til danske pirater

Antipiratgruppen har inden for det sidste år skærpet kampen mod piratkopiering i Danmark, og efterfølgende rejst en række erstatningskrav. Nu samler foreningen af pirater ind, så de anklagede kan få hjælp i retten.

Antipiratgruppen har inden for det sidste år skærpet kampen mod piratkopiering i Danmark, og rejst erstatningskrav mod danskere, der anklages for pirateri. De anklagede får nu økonomisk hjælp fra AntiPiratGruppens diametrale modsætning, Piratgruppen.

Piratgruppen meddeler i en pressemeddelelse, at personer anklaget for piratkopiering af ophavsretsbeskyttet materiale nu kan hente hjælp fra foreningen Digital retshjælp, som Piratgruppen i fremtiden vil samle penge ind til, for, som det hedder i pressemeddelelsen »at hjælpe og støtte pirater og andet godtfolk, som er kommet i klemme under industrien og dens allieredes tunge maskineri«.

Fildelere opfordres til at donere penge
»Gennem tiden har vi flere gange oplevet, at folk har undladt at gå imod for eksempel AntiPiratGruppens trusler på grund af manglende viden eller manglende økonomi. Vi håber, at den digitale retshjælp med tiden vil kunne finansiere sager, hvor fildelere oplagt har retten på deres siden, men måske mangler nogle tusinde kroner til en advokat,« siger Piratguppens talsmand, Claus Pedersen.

Piratgruppens mener, at AntiPiratGruppen konsekvent rejser ublu erstatningskrav mod pirater, og at processen i fremtiden skal systematiseres via den digitale retshjælp.

Piratgruppen karakteriseres som en diametral modsætning til antipiratgruppen, og fungerer efter eget udsagn som mødested og community for fildelere, hvor de kan udveksle synspunkter, idéer, tips og tricks.

Gruppen er et forholdsvis nyt initiativ, og dens aktiviteter følges med stor interesse af AntiPiratGruppen, der holder øje med, om gruppen overtræder lovgivningen om beskyttelse af ophavsretsbeskyttet materiale.

AntiPiratGruppen rejste i sidste uge erstatningskrav mod to pirater i Vejle og Holstebro, som hver især havde piratkopier af tusindvis af film og musikfiler liggende på computerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job