Tal i telefon uden at åbne munden

En ny mobiltjeneste gør det muligt at føre en telefonsamtale ved at vælge foruddefinerede svar i en menu på telefonens display.

Virksomheden Solomio har skabt en usædvanlig mobiltjeneste, som skal fylde tomrummet mellem at tage imod en samtale og lade den gå til en telefonsvarer. Hvis man f.eks. sidder i et møde, og modtager et opkald, kan man svare uden at forlade lokalet og uden at forstyrre de andre deltagere.

Med Solomio kan mobiltelefonbrugeren kommunikere gennem telefons display i stedet for at tale i telefonen. Der er bl.a. muligt at se navn og nummer på den person, der ringer, hvorefter der kan svares tilbage ved hjælp af foruddefinerede spørgsmål ved at trykke på en af telefonens knapper.

Solomio sælger løsningen til teleoperatører, som selv vælger dialogmulighederne i menuen, men det kunne f.eks. være "Bliv på linien" eller "Er det vigtigt lige nu?".

Den person, der har ringet, får et stemmesvar, og dialogen kan fortsætte med opfølgningsspørgsmål, indtil der træffes en beslutning om at tage telefonen eller vente til senere.

I Danmark bliver løsningen markedsført af Cap Gemini i samarbejde med Sun Microsystems.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere