Corel reddet af hemmelig investor

Det canadiske firma Corel er blevet reddet fra konkurs af en hemmelig investor, som har skudt penge i selskabet.

Corel sad i starten og midten af halvfemserne på markedet for tegne- og grafikprogrammer med pakken Corel Draw. Men strategiske opkøb af blandt andet WordPerfect gav ikke det fulde udbytte og Corel har de seneste år haft store finansielle problemer.


Nu har en hemmelig instutitionel investor imidlertid reddet Corel fra lukning, skriver nyhedstjenesten digitoday. Investoren har købt for 400 millioner kroner aktier i Corel, hvilket giver Corel råd til to års drift.


Corel har præsenteret en omfattende slankeprogram, der blandt andet omfatter en lukning af Europa-kontoret i Dublin, Irland, skriver digitoday. Lukningen skal spare Corel for 320 millioner kroner årligt.


Analytikere memer, at Corel bør satse på en kombination af Linux-distribution og WordPerfect, som Corel har lavet en Linux-version af.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere