Telia fyrer direktøren

Chef fra Call Me overtager roret.

Artikel top billede

Jesper Brøckner, administrerende direktør for Telia, er efter ni år som topchef blevet fyret fra Telia.

I stedet overtager chefen for datterselskabet Call Me, Søren Abildgaard, posten. Det sker fra dags dato.

Jesper Brøckner har først i går fået beskeden. Han forstår fyringen, men er samtidig ærgerlig.

"Der er høje forventninger til indtjeningen i Danmark, og her kan vi nok præstere mere, end vores markedsandel tilsiger i øjeblikket. Derfor har Telias ledelse besluttet, at der skal sættes et nyt hold, der kan se på situationen med friske øjne," siger Jesper Brøckner til Business.dk.

TeliaSonera-koncernen, der for syv år siden, i sommeren 2004, købte Orange, er vokset enormt i Danmark de sidste fire år.

Koncernens danske selskab, Telia Danmark, havde for fem år siden en omsætning på 1,8 milliarder kroner. Fire år senere, i 2009, var omsætningen mere end tre-doblet til 6,4 milliarder kroner.

Overskuddet er gået op og ned. Sidste år tjente selskabet et ganske lille beløb, fem millioner kroner i Danmark.

Telia går efter at videreudvikle forretningen, fortæller selskabet i en pressemeddelelse.

"Jesper Brøckner har arbejdet næsten ni år for Telia i Danmark, og i den tid har Telias position bevæget sig fra at være en lille udfordrer til at blive en etableret operatør og den første til at lancere 4G på det danske marked. Men for at videreudvikle forretningen har vi nu brug for en forandring i ledelsen, "siger Håkan Dahlström, chef for mobilforretningen i TeliaSonera.

Søren Abildgaard, 42 år, kom til TeliaSonera i Danmark i 2004 som en del af opkøbet af Orange, hvor han havde arbejdet siden1999. Søren har haft en række lederstillinger i Telia, bl.a. Marketing Director og VP Customer Operation, HR & Communications.

 

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job