(opdateret) Det er ikke på trods af krisen men snarere på grund af den, at nethandlen i Danmark står foran endnu en rekord-jul.
Mens FDIH - Foreningen for Distance- og Internethandel, tidligere frygtede nedgang i salget, så er E-handelsfonden i dag ude med nye beregninger, der dømmer ny rekord for julegaveindkøb på nettet.
E-handelsfonden er kommet frem til, at mængden af online-transaktioner vil vokse med ti procent i den tilstundende højtid samt resten af fjerde kvartal - sammenlignet med samme periode i fjor.
"Det er en stor overraskelse når man tager finanskrisens omfang i betragtning. Men der skal jo stadig købes gaver til jul, og hvis krisen har fået folk til at vende 25-øren en ekstra gang, så er det måske naturligt, at de lægger en større del af deres indkøb der, hvor varerne er billigst," siger E-handelsfondens direktør, Lars Schmidt Larsen.
Prognosen, der er beregnet på baggrund af tidligere offentliggjorte betalingstransaktioner fra PBS, viser, at det samlede antal online betalingstransaktioner i fjerde kvartal 2008 forventes at nå cirka 9,8 millioner.
E-handelsfonden har også forsøgt at omregne transaktionsfremgangen til kroner og ører. Det regnestykke viser, at netbutikkerne i fjerde kvartal vil omsætte for hele 5,2 milliarder kroner - sammenlignet med sidste års omsætning i samme periode på 4,8 milliarder korner.
Beregningen er baseret på, at en gennemsnits transaktion ligger på 531 kroner ifølge de seneste tal fra tredje kvartal i år.
Til de nye tal siger formanden for FDIH, Claus Hjorting, at de hæneger godt sammen med den generelle vækst i e-handlen. FDIHs seenste tal er fra september - -alstå fra før krisen for alvor begyndte at dominere dagsordenen i medierne. En rundspørge blandt FDIH-medlemmerne i nober viste dog, atmange nethandlende var "forsigt optimistiske" med hensyn til julehandlen.
Tal fra shopping-portalen Kelkoo viser, at der kommer meget elektronik under juletræet. Ifølge en liste over de 10 mest brugte søgninger på Kelkoo.dk i november 2008 vil danskerne i år give hinanden elektronik i julegave:
1.GPS
2. Nintendo Wii
3. Sony Playstation 3
4. PSP
5. Spil (Grand Theft Auto og Counter Strike)
6. Legetøj (Lego)
7. Digital kamera
8. iPod nano
9. Skønhedsprodukter (ekskl. Clinique)
10. DAB radioer
-
1036 læser Kendt dansk supermarkeds-kæde køber Proshop -
-
-
-