Assange smager sin egen medicin

Et dokumentlæk giver for første gang indblik i Julian Assanges gøren og laden i svenske soveværelser.

Artikel top billede

For en gang skyld er det ikke Wikileaks, der står bag et dokumentlæk.

I øjeblikket må Julian Assange sande, at åbenhed er et tveægget sværd. Både The Guardian og New York Times bringer nemlig detaljerede politirapporter fra Assanges penible svenske sag.

To kvinder har i Sverige anklaget Wikileaks-frontmanden for seksuelle overgreb, og det er blandt andet deres vidneudsagn, der nu uden filter kan læses i aviserne.

Som et kuriosum var lækket foranlediget af aviser, som ellers er blevet beskyldt for at gå Assanges ærinde. Aviserne var blandt de medier, som fik førsteret til det seneste læk af amerikanske diplomatiske dokumenter.
 

Et dårligt knald

Der har tidligere været meget mystik omkring de svenske anklager, men lækket har pludselig kastet lys over sagen med flere detaljerede vidneudsagn. Et vidne er for eksempel citeret for at sige:

"Jeg har hørt, at det ikke kun var verdens dårligste knald. Det var også voldeligt.”

Selve forklaringen fra de to kvinder giver et mudret billede af, hvad der er foregået i Stockholm, da Assange var på besøg tidligere i år.

Den første kvinde har fortalt politiet, at Assange gjorde tilnærmelser til hende ved at ae hende på låret under en te-aftale. Herefter flåede han angiveligt tøjet og en halskæde af kvinden, der forsøgte at dække sig til, fordi hun følte, at situationen udviklede sig lidt for hurtigt. Kvinden forklarer, at Assange ikke holdt sig tilbage og til sidst overgav hun sig og lod ham afklæde hende.

Assange har afvist den fremstilling ved afhøringer.

Kvinden har ligeledes fortalt til politiet, at Assange også forsøgte at gennemføre samlejet uden kondom. Under afhøringen har hun fortalt, at hun forsøgte at række ud efter et kondom, men at Assange forhindrede hende i det ved at holde hendes hænder og fødder fast. Til sidst indvilligede Assange i at tage kondomet på. Det gik dog senere i stykker, og kvinden er overbevist om, at Assange selv havde ødelagt kondomet.


Kondom-gate

Den anden sag udspringer også i en tvist om et kondom.

Assange tilbragte natten hos en anden kvinde, men selv om der blev lagt op til sex, så endte de to alligevel med at lægge sig til at sove. Assange var angiveligt blevet sur over, at kvinden forsøgte at tvinge ham til at bruge et kondom.

I løbet af natten blev der alligevel dyrket lagengymnastik, og Assange gik modvilligt med til at finde et kondom frem.
Ud på formiddagen var der igen hygge i soveværelset. Denne gang sneg Assange sig ifølge kvindens forklaring til ubeskyttet, mens hun sov.

Sagen bliver yderligere speget af, at den første kvinde inviterer Assange tilbage og arrangerer en fest for ham og lader ham bo hos sig, inden han forlader byen.

Hele Guardians dækning ligger her.
Allerede før Guardians læk kunne man på nettet finde navnene på de to svenske kvinder. I flere sammenhænge bliver den ene kvinde sat i forbindelse med CIA, hvilket dog ikke er bekræftet.

Assanges svenske advokat Björn Hurtig er ikke begejstret for lækket og vil have politiet til at tage affære. Han mener, at det er kritisabelt, at Assange første gang bliver præsenteret for bevismaterialet mod ham i en avis. Dokumenterne har ikke tidligere været oversat fra svensk. Advokaten mener, at lækket er sket bevidst for at skade hans klient.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S