Dell har kig på Østeuropa

Pc-producenten Dells topchef Michael Dell åbnede mandag en ny fabrik i Indien og afslørede samtidig at virksomheden planlægger at anlægge en ny pc-fabrik i Østeuropa.

Under indvielsen af en ny pc-fabrik i Punjab i Indien mandag løftede pc-producenten Dells topchef Michael Dell lidt af sløret for virksomhedens næste indsatsområde. Dell, der er verdens største pc-producent med HP lige i haserne, har således kig på Østeuropa til den næste pc-fabrik.

Dermed placerer Dell sig tæt på det europæiske marked, men alligevel et sted hvor lønningerne er lave. I dag er Dells europæiske pc-produktion samlet i Limerick i det vestlige Irland.

Michael Dell var i Punjab for at åbne endnu en Dell-fabrik i verdens største demokrati, Indien. I forvejen har Dell fabrikker i Hyderabad og it-mekkaet Bangalore. På den nye fabrik i Punjab startede 300 mennesker mandag, men i løbet af 2005 er det meningen at yderligere 1200 skal komme til, så der i alt kommer til at arbejde 1500 mennesker på pc-fabrikken.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S