Ny Nokia Communicator kan købes i Danmark

Nokia 9210 Communicator kommer i de danske butikker fra næste uge.

På Mobile Internet Conference i Prag tidligere på året kunne Nokia løfte sløret for sin nye 9210 Communicator, den tredje generation af "intelligente" mobiltelefoner fra den finske producent. Fra næste uge kan telefon-computeren købes i Danmark.


Foruden almindelig telefoni på GSM 900/1800-netværk behersker telefonen mange andre kommunikationsformer, heriblandt e-mail, fax, web og WAP. Symbian har leveret operativsystemet, der understøtter PersonalJava og C++.


Nokia har indbygget SyncML-teknologien, som anvendes til at synkronisere adressebog og kalender med andre enheder. Communicator er udstyret med en farveskærm, og brugeren kan både sende og modtage billeder, video og lyd.


Word-dokumenter og Excel-regneark kan både læses og redigeres. PowerPoint-præsentationer kan kun læses. Dertil kommer en række tredjeparts-applikationer fra firmaer som Lotus, Computer Associates og Citrix




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere