Virus lover evig kærlighed

Den 14. februar er Valentins dag og romantikken blomstrer. Men det samme gør virus og andre former for skadelig kode på nettet.

Store verdensomspændende begivenheder som Valentins Dag eller juleaften bruges ofte af it-kriminelle til at sprede skadelige programmer forklædt som harmløse mails eller e-postkort. Normalt er det nok de færreste, der kunne finde på at åbne en e-mail fra en ukendt afsender med en overskrift som »Together you and I« eller »Till the end of Time Heart of Time«, mens Valentins Dag er vi måske lidt mere tilbøjelige til at tjekke indholdet - for man ved jo aldrig.

Men der er god grund til at vente på vagt. De ovenstående titler bruges af internet-ormen Nurech.A, der florerer for tiden. Andre orme som Nurech.D ankommer i beskeder som f.eks. lokker med »5 reasons I love you«.

»Valentines Day nærmer sig, og vi kan allerede se en vækst i truslerne. En general huskeregel er derfor, at man ikke skal åbne mistænksomme mails, lige meget hvor tillokkende de lyder. Lad hellere din sikkerhedsløsning bestemme om det er sikkert at åbne den eller ej,« siger Joachim
Dresner, adm. direktør i Panda Software Danmark, der sælger antivirus-programmer.

Foruden en bølge af e-mails med vedhæftet viruskode forventer eksperterne også, at der sker en optrapning af phishing-forsøg i de kommende dage, hvor mange går online for at købe gaver.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job