30 procent af e-kommunikation overvåges

En opsigtsvækkende undersøgelse afdækker mønstret for overvågning af ansattes e-mail og IM-kommunikation. Ifølge undersøgelsen overvåger 30 procent af de danske chefer jævnligt medarbejdernes e-mails.

En opsigtsvækkende undersøgelse afdækker mønstret for overvågning af ansattes e-mail og IM-kommunikation. Ifølge undersøgelsen overvåger 30 procent af de danske chefer jævnligt medarbejdernes e-mails.

Undersøgelsen er udformet af Hitachi Data Systems og er baseret på interview med 690 chefer fra 16 forskellige lande i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Danmark er sammen med Sverige det land, hvor overvågning af medarbejdernes elektroniske kommunikation er mest moderat med 30 procent, som jævnligt overvåger medarbejdernes e-mail-kommunikation og 20 procent, som jævnligt overvåger medarbejdernes kommunikation via IM-chatprogrammer.

I gennemsnit overvåger 56 procent af undersøgelsens 690 chefer jævnligt medarbejdernes e-mail-kommunikation, mens 36 procent af de 690 chefer jævnligt overvåger medarbejdernes IM-kommunikation.

Mest udbredt er overvågningen i Frankrig og Spanien, hvor henholdsvis 71 og 77 procent af cheferne overvåger medarbejdernes e-mail-kommunikation, og 60 til 70 procent af cheferne overvåger medarbejdernes IM-kommunikation.

Tallene er tegn på en holdningsændring blandt virksomheder til medarbejdernes elektroniske kommunikation, hvor medarbejdernes e-mails og IM-beskeder anses som en del af virksomhedens ejendom, og ikke som personligt relateret til den enkelte medarbejder.

Samtidig varsles nye e-mail-politikker i mange virksomheder med faste retningslinjer for brug af e-mail samt IM. 68 procent af undersøgelsens virksomhedsledere svarede ja til, at virksomheden har en politik for brug af e-mail og IM.

En undersøgelse viste for nyligt, at lagring af elektronisk kommunikation inklusive vedlæg i gennemsnit fylder 40 procent af virksomhedernes serverkapacitet.

Ifølge undersøgelsen lagrer i gennemsnit 18 procent af samtlige virksomheder medarbejdernes e-mails i mere end tre år. Det tilsvarende tal for IM er nede på 6 procent. I Danmark er tallet for lagring af e-mails 37 procent for under 3 år, 27 procent for lagring i over 3 år. Det tilsvarende gennemsnitlige tal for lagring af IM-beskeder er 13 procent for under 3 år og 10 procent for lagring over 3 år.

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest