Falsk rygte om stort internetangreb

En anerkendt sikkerhedsanalytiker blev tidligere på ugen citeret for at påstå, at et omfattende Jihad-hackerangreb skulle være under opsejling. Analytikeren afviser at stå bag påstanden.

Den russiske nyhedstjeneste RIA Novosti citerede tidligere på ugen den anerkendte russiske sikkerhedsanalytiker, Eugene Kaspersky, for en påstand om, at et massivt angreb mod internettet skulle være under opsejling.

Ifølge mediet skulle Kaspersky have påstået, at der var tale om digital Jihad, en form for hellig krig på internettet rettet mod vigtige israelske internetsider. Angrebet skulle efter planen have lammet store dele af internettet i går, den 26. august 2004, skrev RIA Novosti.

Eugene Kaspersky er grundlægger af antivirusselskabet Kaspersky Labs, der efter den uønskede medieomtale er ude med en officiel meddelelse, hvor selskabet pointerer, at Kaspersky hverken har vurderet eller påstået, at et større angreb mod internettet skulle finde sted den 26. august.

Det forklares endvidere, at fejlen opstod ved en pressekonference, hvor RIA Novosti fejlciterede Kaspersky's kommentarer om cyberkriminalitet og problemer vedrørende spam.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis