Tiscali-chef: Vi bliver i Danmark

Teleselskabet Tiscali vil trække sig ud af blandt Sverige og Norge, men forbliver i Danmark. Det forsikrer den nyindsatte danske direktør, Serge Lupas.

Vi bliver i Danmark. Det forsikrer Tiscalis nye danske direktør, Serge Lupas, efter at selskabet i går fremlagde sine planer om at trække sig ud af Norge og Sverige for at koncentrere indsatsen om de store mellemeuropæiske markeder.

Selskabet vil koncentrere sig om fem hovedmarkeder - Tyskland, Frankrig, Storbritannien, Italien og Benelux-landene. Tiscali vil således inden længe skille sig af med sine aktiviteter i lande som Norge, Sverige, Sydafrika og Schweiz. Men ikke Danmark.

»I Sverige og Norge videresælger vi andres produkter, mens vi i Danmark har vores eget netværk. Vi har gennemført meget store investeringer i vores eget net i Danmark i de seneste 3 - 4 år. Betydeligt mere end i Sverige og Norge, hvor vi primært har lejet os ind hos konkurrenterne. Vores fremtidige strategi er at satse på de markeder, hvor der er adgang til den rå kobber, og det er der i Danmark. Derfor bliver vi i Danmark,« fastslår Serge Lupas overfor ComON.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse