Microsoft kritiseres for at lukke MSN Chat

MSN har valgt at lukke sine chatrooms for at beskytte børn og unge fra seksuelle krænkelser. Kritikere hævder, at lukningen reelt skyldes økonomiske interesser.

Organisationer, som arbejder for at beskytte børn mod overgreb og krænkelser på internettet, hilser MSN's lukning af tjenestens chatforum som et velkomment initiativ.

Dog retter flere organisationer skarp kritik af MSN's initiativ, som de betegner som uansvarligt. De hævder, at lukningens reelle årsag ikke handler om beskyttelse af børn og unge, men derimod drives af økonomiske interesser.

Andre mener, at lukningen kan være til skade for børn og unge, som ikke ønsker at undvære muligheden for internetchat, og derfor vil søge andre chatfora, der måske er mere uhensigtsmæssig end MSN's chatrum.

»MSN videresender chattere til undergrunden. MSN's millioner af chattere holder ikke op med at chatte,« udtaler en talsmand for Freeserve om sagen.

Han tilføjer, at han er forbløffet over begrundelsen, som MSN har givet for lukningen. Han udtaler, at han kender til problemerne ved chat, men at løsningen ikke er at lukke chatten.

»Det handler om konstant at finde nye metoder, der kan gøre chatrum sikrere for brugerne, f.eks. i form af opmærksomhed fra forældrene og praktiske råd om sikkerhed.«

Netanalytiker Michel Halama fra analyseselskabet Gartner mener, at lukningen handler mere om økonomiske interesser end beskyttelse af børn og unge.

Han mener ikke, at det handler om et stort beløb, men at man dog skal tage i betragtning, at chatfora ikke er nogen god forretning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S