Hosting-udbyderen domainfactory i Tyskland er gået et skridt længere end sine konkurrenter i kampen mod spam. Firmaet planlægger at lade særligt uddannede medarbejdere læse og klassificere kundernes e-mails for at forbedre træfsikkerheden i sine automatiske spam-filtre.
Først genererer mail-systemet en automatisk kopi af brevet, som - »så vidt muligt« - bliver anonymiseret. Der sker blandt andet ved at fjerne mailens header.
Derefter bliver mailen læst af en medarbejder, der enten klassificerer den som spam eller ham (normal e-mail). Efterhånden skal spam-filteret blive bedre til, selv at kende forskel på den elektroniske post.
Kunderne skal tilmelde deres e-mail adresse til det nye »Active Spamfilter«, og firmaets direktør Tobias Marburg afviser, at reglerne for databeskyttelse skulle være overtrådt.
Men tyske borgerrets-grupper har en anden mening om sagen. Firmaet anklages for at krænke brevhemmeligheden, fordi afsenderen - i modsætning til modtageren - ikke har givet sin accept til, at brevets indhold bliver læst af en tredjepart.
Google høstede også kritik med sin nye posttjeneste Gmail, hvor mails bliver gennemsøgt for nøgleord for at placere annoncer - og det selvom det er maskiner, og ikke mennesker, der analyserer brevenes indhold.