IBM optrapper krig mod HP og Oracle

Amerikansk buy-back-program måske på vej til Danmark fortæller IBMs nordiske partnerchef, Erik Søe-Pedersen.

Artikel top billede

IBM har i USA annonceret, at de lancerer et globalt finansieringsprogram, hvor de tilbyder at købe gammelt HP og Sun-udstyr, hvis kunderne til gengæld køber nyt IBM-udstyr.

IBMs nordiske partnerchef Erik Søe-Oedersen vil ikke afvise at programmet kommer til Danmark.

»Kompetitivt overvejer vi at følge, hvad de gør i USA, når de første resultater viser sig. Men vi har allerede ganske attraktive pakker på plads til partnerne og kunderne,« siger Erik Søe-Pedersen.

Han fremhæver, at IBM sammen med strategiske forhandlere har udvalgt nogle kunder, de går efter, hvor IBM investerer i ressourcer til salg og portering af løsningerne.

»Samtidigt tilbyder vi ekstra attraktive priser til at vinde HP og Sun-kunder over til IBM,« siger han.

Erik Søe-Pedersen fremhæver, at det især er støtte i salgsprocessen, forhandlerne har brug for , når de skal vinde kunder med andre installationer over på IBM-platformen.

Salgsressourcer, gode rabatter og teknisk hjælp med at flytte kundens løsning til en IBM platform. Det er den treenighed, der giver den stærke vækst,« mener Erik Søe-Pedersen.
 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S