Dansk WAP-portal med internationale ambitioner

Danske Wapportal.dk har planer om at ekspandere til det internationale marked. Firmaet er netop nu ved at etablere sig i Sverige, Norge og Frankrig, hvor de første WAP-tjenester skal lanceres i denne måned. England og Tyskland skal følge senere på året, mens Spanien og Italien står for skud i 2001.


Samtidig er firmaets danske WAP-portal gået i luften med nyt design og nye funktioner. En ny søgefunktion skal gøre det lettere at finde frem til relevante WAP-tjenester. Brugerne kan nu også læse og skrive e-mail via WAP-telefonen.


Wapportal.dk fortæller at man forhandler med en række mulige investorer i ind- og udland, der skal medvirke til at finansiere den europæiske ekspansion.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Ed A/S
    Salg af hard- og software.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere


    Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

    Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

    02. oktober 2025 | Læs mere