Taskeproducent øger fokus på Danmark

Producenten af tilbehør til bærbare computere udvider den danske forretning, og åbner kontor i Danmark. Jacob Bestué bliver Key Account Manager og skal stå for firmates danske affærer.

Tidligere blev Kensingtons forretning i Danmark håndteret fra Sverige, men med ansættelsen af den nye Key Account Manager bliver fokus øget på Danmark.

»Vi skal være i stand til at betjene vores kunder på det danske marked på en mere professionel måde. Indtil for nylig blev vores forretning i Danmark styret fra Sverige, fordi vi simpelthen ikke havde ressourcer nok til virkelig at gøre et godt job i Danmark, som er et fremragende marked når det kommer til it-produkter,« siger Hanna Magnusson, marketing manager i Kensington Nordic.

Indtil videre må Jacob Bestué dog vænne sig til at blive den eneste dansker på Kensingtons kontor i Danmark, for stadig er ressourcerne i Kensingtons nordiske region meget begrænset. Jacob Bestué opgave bliver at skabe gode relationer til de danske distributører.

»Bare det at have en mand i Danmark er et skridt fremad for os. Vi er stadig et lille brand, så vi har brug for en mand på stedet, til at gøre et godt marketingsarbejde for os,« siger Hanna Magnusson.

Jacob Bestué har en baggrund som salgsansvarlig for IPM Reseller Partner og Ingram Micro i Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere