Intel lancerer hurtigere Xeon-processor

Intel har lanceret en hurtigere version af sin Xeon-processor, og allerede nu har Unisys og Dell offentliggjort deres planer for servere baseret på den nye chip. Den nye processor får klokfrekvensen 3 gigahertz mod tidligere 2,8 gigahertz.

Desuden fordobles on-chip-cachen til 4 megabyte, hvilket samlet - ifølge Intel - skal kunne forbedre den overordnede ydelse fra et serversystem med ikke mindre end 25 procent.

En Dell-talsmand siger til InformationWeek, at leverandøren vil sende sine første PowerEdge firevejs-servere med den forbedrede Xeon på gaden på tirsdag.

Den nye Xeon er fuldt kompatibel med tidligere Xeon-versioner, og den har en listepris hos Intel på 3692 amerikanske dollar ved køb af 1000 stk.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job