Nettet har vokseværk

Alene i år er nettet vokset med mere end 17 millioner nye domæner, viser en opgørelse fra Netcraft.

Det er næsten en umulig opgave at måle nettets størrelse, men Netcraft har gjort forsøget og er kommet frem til, at nettet består af 74,4 millioner sites med eget domænenavn. I forhold til en tilsvarende måling for en måned siden, er der allerede kommet 2,68 millioner nye sites til.

Tallene viser at nettet vokser hurtigere end nogensinde før. Fra januar og frem til oktober 2005 er antallet af domænenavne vokset med 17,5 millioner. I rekordåret 2000 blev der kun åbnet 16 millioner nye sites, og det var lige inden dotcom-boblen bristede og rev mange internet-firmaer med i faldet.

Netcrafts opgørelse er baseret på en optælling af antallet af registrerede domænenavne, også kaldet hostnames. I praksis kan antallet af aktive hjemmesider været lavere.

De fleste webservere - 69,89 procent - kører med Apache webserveren, mens 20,55 pct. bruger Microsoft-software og 2,54 pct. kører på Suns platform.

I den første optælling fra Netcraft, som blev gennemført for ti år siden, blev der talt 18.957 hjemmesider. Fem år senere var tallet 30 millioner. Og nu er der altså 74,4 millioner domæner. Ifølge Netcraft er det især bloggere og spammere, der har travlt med at registrere deres egne domæner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS