Skype og Office 365 giver Microsoft muskler

Microsofts Skype-køb bliver en gamechanger indenfor ip-telefoni og unified communication.

Artikel top billede

Den amerikanske kommentator på branchetidsskriftet CRN Edward F. Moltzen mener, at Microsoft køb af Skype er et perfekt match. Ikke kun er det - sammen med lanceringen af Office 365 - en et-to-kombination i forhold til Google. Det kommer også til at åbne store muligheder for Microsofts løsningskanal.

Skype vil blive en »gamechanger«, skriver Edward F. Moltzen. Han pointerer, at hvis Microsoft udnytter mulighederne rigtigt, betyder Skype-købet, at Microsofts forhandlere vil kunne levere løsninger, der integrerer kommunikation med både chat, video og tale og collaboration-software på alle niveauer. Hvilket vil sige fra smartphones over back-end-integration til skyen

Sammen er Microsoft og Skype meget stærkere end Google, mener Edward F. Moltzen.

Med Skypes 170 millioner brugere, som Microsoft kan bygge løsninger, der hænger sammen med Outlook, Office 365 og Hotmail. Moltzen påpeger, at Skype betyder at Microsoft kommer direkte ind på masser af Android-telefoner verden over, hvor Skype kan bruges til at koble Android-telefoner op mod eksempelvis Office 365.

»Set fra et løsningsperspektiv kommer MicroSkype på det perfekte tidspunkt med det perfekte våben i arsenalet,« konkluderer Moltzen.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Annonceindlæg fra Idura

Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job