Tysk gigant vil sende dansk dvd-hus i knæ

Med opkøbet af CD Factory skyder Europas største cd- og dvd-producent, tyske ODS, i dag en skandinavisk storoffensiv i gang. Målet er at sende konkurrenten SDC Dandisc til tælling.

Den børsnoterede danske cd- og dvd-producent SDC Dandisc skal tvinges i knæ. Det er det erklærede mål i den skandinaviske storoffensiv, som Europas største cd- og dvd-producent, tyske ODS, indleder i dag med opkøbet af danske CD Factory.

»De etablerede spillere har hidtil haft det godt i Skandinavien, men der foregår en konsolidering i markedet, og som den største europæiske producent ønsker vi at gå forrest i den proces,« siger administrerende direktør i ODS, Wilhelm F. Mittrich, til dagbladet Børsen.

Udover købet af CD Factory for et ukendt millionbeløb, så satser ODS på at sænke priserne med 30 procent og på den måde få de store kunder til at skifte producent og udsulte SDC Dandisc.

»Vi har investeret over 1 milliard kroner i vores produktionsanlæg, og det giver os nogle stordriftsfordele, så vi både kan sænke priserne markant og stadig have et overskud før skat på 11 procent af omsætningen,« forklarer Wilhelm F. Mittrich.

Hos SDC Dandisc tager direktør Jesper Boysen dog ODS-planerne med sindsro.
»Der er ikke noget nyt i, at store europæiske virksomheder arbejder direkte eller via mellemhandlere på det nordiske marked,« siger Jesper Boysen til Børsen.

Han ser dog stadig behov for en stærk nordisk aktør, som netop kan tage kampen op med de store europæiske spillere. I slutningen af august måtte SDC Dandisc skrinlægge fusionsplanerne med svenske DCM, og har nu kig på den danske spiller Tocano.

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura