3G-selskaber vil have momsen retur

Seks østrigske teleselskaber kræver momsen retur fra staten for deres 3G-licenser. Sagen kan få konsekvenser i hele Europa.

Seks østrigske teleselskaber går nu rettens vej for at få momsen tilbage for de 3G-licenser, som selskaberne har købt af den østrigske stat. Selskaberne mener at prisen på 832,1 millioner euro per licens var inklusiv moms, og de vil derfor have lov til at kunne trække momsen fra.

Den østrigske stat mener derimod ikke at staten er en virksomhed, som opkræver moms i denne sammenhæng.

Virksomhederne støtter sig op af EU's sjette momsdirektiv, der pålægger medlemsstaterne at opkræve moms af teleydelser.

Østrig har en tradition for at anke sager til EF-domstolen, og hvis sagen sendes videre i EU-systemet kan en dom i sidste ende få konsekvenser for alle de europæiske teleselskaber som har givet store beløb for 3G-licenser.

Giver EF-domstolen i sidste ende teleselskaberne ret i at beløbet for en 3G-licens er inklusiv moms, kan de fire indehavere af danske 3G-licenser, TDC, 3, Orange og Telia hver især lægge sag an mod den danske stat og kræve knap 200 mio. kroner tilbage hver.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S