Bagger-reklame er usmagelig

Stein Bagger er fokus i salgskonkurrence fra Tech Data, hvor præmien afgøres af, hvor mange års fængsel Stein Bagger idømmes. Den går over grænsen, mener forhandler.



Tech Data har udråbt dagen i dag 12. juni til Stein Bagger-dag. Det sker i en salgskonkurrence, hvor portrættet af Stein Bagger skal lokke forhandlere til at deltage i en salgskonkurrence. Præmien afgørens af hvor mange års fængsel Stein Bagger idømmes. Det er usmageligt mener Gustav Brock fra Cactus Data.

»Jeg synes det er usmageligt. Den Bagger-sag er ikke nogen spøg. Manden har snydt og bedraget i særklasse. En eller anden burde have trukket en grænse,« siger Gustav Brock til ComONs søstersite CRN.

Hos Tech Data synes direktør Carsten Braunschweig, at det er i orden, at bruge Stein Bagger som madding.

»En gang i mellem skal der ske noget. Så er det måske forargelse, der skal til at få folk op ad stolen. Det er jo fredag, og det er dårligt vejr,« siger Carsten Braunschweig.

Gustav Brock køber dog ikke det argument. Han mener, at der er forskel på om man sidder i en lukket kreds og griner, og når man sender joken ud med et nyhedsbrev til sine kunder.

»Et eller andet sted må man trække en grænse. Jeg ved godt at de sidder rundt omkring i marketingafdelingerne og vrider hænderne. Men her er der et filter, der er svigtet,« siger Gustav Brock.

Hos Tech Data trækker Carsten Braunschweig lidt på skulderen. Han indrømmer, at han ikke har set nyhedsbrevet før det blev sendt, og at han nok ville have været lidt betænkelig.

»Men de skal heller ikke altid spørge mig. Og det giver os jo opmærksomhed. Også når I nu skriver om det,« siger Braunschweig og indrømmer, at han i denne sag har lidt som den gamle amerikanske cirkusdirektør P.T. Barnum, der sagde: »Jeg er ligeglade med hvad i skriver - bare I staver mit navn korrekt.«

Gustav Brock mener dog stadig, at Tech Data er gået for langt.

»Man kan spørge, om målet helliger midlet. Jeg synes, at vi alle har et ansvar for at sådan nogle typer som Stein Bagger ikke bliver promoveret. Det er det samme, som når Jønke holder foredrag på højskoler. Samtidig synes jeg også, at Tech Data må respektere deres kunder Det er altså også voksne mennesker i blandt. Det er ikke kun bøvede edb-sælgere, som bare sidder og siger ha-ha.«.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS