Rapport: Musikbranchens nedtur slutter næste år

Musikbranchen kan se frem til milliardvækst rundt om hjørnet, lover rapport. Men hænger regnestykket sammen?

Efter et årti med faldende indtægter og en hæsblæsende kamp mod pirateri kan musikbranchen nu ane lysere tider i horisonten.
Allerede næste år kan den trængte musikbranche forvente omsætningsstigninger. Og væksten vil tage yderligere til i de efterfølgende år.
Det er konklusionen i en brancherapport, der er udarbejdet af amerikanske analytikere hos PricewaterhouseCoopers (PwC). De mener, at der nu er kommet så mange streaming og downloadtjenester, at de kan skabe betydelige indtægter. Det skriver Børsen.

Ifølge analytikernes regnestykke taber musikbranchen cirka 43 milliarder kroner i omsætning de næste fem år, fordi der stadig sælges færre og færre cd’er. Men ifølge PwC så vil der i samme periode være en stigende indtjening på digitalt salg svarende til 52 milliarder dollars. Og dermed skulle nedturen være vendt.

Tallene tager udgangspunkt i det nordamerikanske marked, men den europæiske musikindustri burde også i 2012 opleve de nye tider, lover PwC. Faktisk har Sverige ifølge rapporten som et af de eneste europæiske lande allerede en positiv fremgang i omsætningen. Noget som bliver koblet sammen med Spotify.

Klap hesten
Men den positive prognose lader ikke til at vække begejstring i pladeindustrien. Hos branchebladet  Billboard.biz har man samlet fem grunde til at kigge på PwC-analysen med store forbehold.

“For det første er PwC alt for optimistisk, når det kommer til antallet af solgte digitale titler. Problemet er, at salget af enkeltnumre ikke ser ud til at stige med tocifrede vækstrater som nu. Faktisk oplever vi i stedet, at salget af enkeltnumre er fladet ud både i forhold til antal og indtjening...så PriceWaterHouseCoopers prognose om tocifrede vækstrater på alle fronter i det digitale marked fra 2010 og fremover er yderst tvivlsomme,” skriver analytikeren Glenn Peoples.

Han mener også, at PwC baserer sin tal på nye streamingtjenester og downloadmuligheder, som langt fra er modnet, og som ikke endnu skaber de resultater, som regnestykket forudser.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS