Nokia trækker sig ud af Japan

Verdens største mobil-fabrikant kan ikke sælge sine telefoner på det japanske marked. Nu erkender Nokia at nok må være nok.

Selv om Japan er det fjerde største mobilmarked efter USA, Kina og Indien, er det ikke længere interessant for Nokia at faldbyde finske telefoner til japanerne.

Ifølge et Reuters-telegram sagde Nokia i går stop.

Bortset fra det specielle luksusmærke Vertu vil der fremover ikke længere være Nokia-telefoner på hylderne i de japanske butikker.

Nokia har længe døjet med en forsvindende lille markedsandel i solens rige, hvor 109 millioner forbrugere - 85 procent af den samlede befolkning - ejer en mobiltelefon.

Trods flere forsøg på at komme med længere fremme i feltet har finnerne i stedet spildt markedsføringspengene på de telefonmæssigt forkælede japanere.

Heller ikke rivaler som Samsung, Sony Ericsson eller LG har haft det store held med at skaffe kunder i Japan, hvor de fleste foretrækker landets egne avancerede mobiler med tv og indbygget betalingsmodul.

I forbindelse med den seneste regnskabsaflæggelse har Nokia bebudet, at selskabet skal i gang med at skære ned på sine udgifter for at imødegå tidernes ugunst.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job