Farlig Skype-orm var et fantom

Sikkerhedseksperter afviser nu meldinger om, at et skadeligt program spreder sig selv gennem Skype.

I de seneste dage har der været flere meldinger om en internet-orm eller trojansk hest der spreder sig selv gennem telefon-programmet Skype. Sikkerhedsfirmaet WebSense fortalte tidligere på ugen, at der er tale om et ormeprogram som spredes automatisk gennem Skype Chat. Men WebSense har nu trukket sin advarsel tilbage og fortæller i stedet, at der er tale om en trojaner.

I modsætning til de første meldinger er der ikke tale om, at programmet udnytter et sikkerhedshul i Skype. Og spredningen sker ikke automatisk; brugeren skal selv acceptere at hente og installere koden, før den enkelte computer bliver inficeret.

Computer Associates fortæller at der er tale om hele to programmer, og en del af forvirringen skyldes åbenbart, at de to programmer er blevet blandet sammen.

Det ene er en ormevirus, Chatosky.A, der blev opdaget helt tilbage i oktober. Den bruger Skype til at sprede sig ved at sende en tekstbesked med et link til en kopi af ormeprogrammet. Chatosky.A har kun opnået en meget begrænset spredning.

Det andet program, Skiks.A, er en ny trojaner, som ligger i filen sp.exe. Trojaneren kan ikke sprede sig selv, men ukendte personer har åbenbart sendt links til sp.exe-filen til et stort antal brugere af Skype Chat. Hvis Skiks.A bliver installeret forsøger den at forbinde sig med en adresse på internet, som i øjeblikket er inaktiv.

Det bedste råd er stadig at man skal undlade at klikke på links til sp.exe eller andre usikre filer, der er modtaget gennem Skype eller andre chat-programmer.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network