Skelsættende afgørelse: Teleselskaber kan ikke tvinges til at filtrere trafik

En foreløbig EU-afgørelse betyder, at det kan blive svært for rettighedshavere at tvinge teleselskaberne til at stoppe fildeling.

EU Domstolen kom i denne uge med en bemærkelsesværdig foreløbig afgørelse.

I teksten fra domstolen kan man indledningsvist læse, at det i princippet strider mod grundlæggende rettigheder at tvinge teleselskaber til at overvåge trafikken på deres netværk for at beskytte copyright.

Det kan have vidtrækkende konsekvenser for den måde, som underholdningsindustrien i øjeblikket forsøger at bekæmpe pirateri på.

Anklager Cruz Villalón mener, at opsætningen af filtrerings- eller blokeringssystemer er en begrænsning af retten til at beskytte sine private data og et brud på privat kommunikation. Begge er grundlæggende rettigheder i EU på lige fod med informationsfrihed.

Det er som sagt ikke den endelige afgørelse, men retten plejer ofte at følge anbefalingen fra domstolens anklager.


Danske teleselskaber må heller ikke

Ifølge den svenske stifter af Piratpartiet, Rick Falkvinge, vil en stadfæstelse af afgørelsen betyde, at irske Eircom ikke længere kan kommanderes til at analysere internetkundernes trafik for at opsnappe eventuelt ulovlige filer. På samme måde mener han også, at afgørelsen kan være enden for den type blokeringer, som vi især i Danmark er blevet bekendte med. Nemlig DNS-blokeringen af russiske AllofMP3, Pirate Bay og ulovlige spilhjemmesider.

"Rigtigt mange af copyright-industriens agressive redskaber står til at falde sammen som et korthus. Man skulle ikke tro, at det skulle være nødvendigt at arbejde sig helt til tops i retssystemet for at få den nødvendige respekt for de helt grundlæggende rettigheder, mens det blev det, og nu er respekten intakt," lyder det fra den sejrssikre svenske politiker.

"Dagens afgørelse - eller potentielle afgørelse - kan give internetudbyderne retten til at sige til de rettighedshavere, der plejer at true dem med retssager: "Hey parasitter, gå ud på motorvejen og leg! Vi har et stykke papir fra den øverste domstol, der siger, at i ikke kan tvinge os til at gøre det længere. Fra nu af vil vi bruge tiden på at servicere vores kunder i stedet for at hjælpe jeres uddøende race," skriver Falkvinge i et blogindlæg.

Her uddyber han, at afgørelsen ikke fraholder selskaberne for selv at foretage en filtrering eller begrænsning af deres internetprodukter. Det er bare ulovligt for andre parter at tvinge dem til at gøre det. Han tilføjer også, at det heller ikke betyder enden på censur, som sagtens kan indføres på andre måder.

Læs mere på Rick Falkvinges hjemmeside.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job