Trådløse lokalnetværk kan aflyttes

En amerikansk krypterings-ekspert fortalte på den årlige Black Hat Briefings konference i sidste uge, hvordan hackere uden større besvær kan trænge ind i trådløse lokalnetværk.

Ian Goldberg er en af de tre forskere fra University of California i Berkeley, der tidligere på året afslørede flere alvorlige sårbarheder i IEEE 802.11 standarden. Goldberg og hans kolleger har beskrevet i en rapport, hvordan det er muligt at opsnappe, indsætte og ændre datapakker i den trådløse datakommunikation.


På Black Hat Briefings konferencen i sidste uge i Las Vegas kunne Goldberg fremlægge beviser for, hvordan hackere kan knække den såkaldte Wired Equivalent Privacy (WEP) algoritme, der skal give den samme sikkerhed i trådløse netværk som i fysiske kabler.


"Vi kan læse WEP-beskyttet trafik, vi kan tilføje trafik i WEP-beskyttede netværk, vi kan modificere WEP-beskyttede data," sagde Goldberg. Han anbefaler, at virksomheder bruger supplerende sikkerhedssystemer, f.eks. virtuelle private netværk (VPN'er) eller IPSec, for at beskytte data, inden informationerne sendes ud på det trådløse netværk.


Goldberg fortalte at hackere ofte parkerer udenfor virksomhedens kontor og logger sig på det trådløse netværk med en bærbar computer. "I modsætning til fysiske kabler er det meget svært at kontrollere hvor langt radiobølger spredes," ifølge Goldberg.


(Kilde: Computerworld USA)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Hewlett-Packard ApS
    Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere