Cybercity irriterer politikere

Det vækker irritation i begge sider af Folketingssalen, at Cybercity fortsat brokker sig over en række skævheder på ADSL-markedet, som politikerne fjernede sidste år.

Man skal passe på med fortsat at brokke sig, når man først en gang har fået en række indrømmelser. Den lektie kan man skrive sig bag øret hos ADSL-udbyderen Cybercity.

I sidste uge fik selskabet foretræde for Folketingets videnskabsudvalg og fremførte sine synspunkter om, hvordan TDC's ejerskab af den rå kobber var med til at skævvride konkurrencen på ADSL-markedet og havde kostet Cybercity 120 millioner i de forgangne fire år.

Men allerede sidste år vedtog politikerne en telepakke, som skulle afhjælpe en række af de problemer, som Cybercity mente der var på ADSL-markedet.

Derfor skaber Cybercitys fortsatte brokkeri irritation i begge sider af Folketingssalen.

»Der må være en grænse for, hvor tit de går til politikerne,« siger socialdemokratiets telepolitiske ordfører, Thomas Adelskov, til Børsen.

»Det er selvfølgelig helt legalt, at man vil optimere sin virksomhed og skaffe overskud til ejerne. Men det er jo ikke noget politisk problem. Og jeg hørte ikke noget, der giver anledning til, at vi skal gøre noget som helst. Lad nu lige konkurrencepakken få tid til at virke,« siger Chr. Lund Jepsen fra Venstre.

Cybercitys direktør Henrik Clausen undskylder sig med, at selskabet vil sikre sig, at politikerne fortsat har fokus på området, så man ikke risikerer at stå i en situation med manglende konkurrence igen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland